Spontane lig Kuralları


GENEL KURALLAR                                                                              
 1-      Tüm oyuncular turnuva düzeni ilan edildiğinde gruplarını öğrenip, MAÇLARINI TAKİP etmekle ve davet beklemeksizin tüm rakiplerine istek göndermekle yükümlüdür. Zamanında oynanmayan maçlar için "rakibim istek göndermedi" cümlesi asla mazeret olarak kabul edilmeyecektir.
 2-    Oyunlara başlarken “Spontane Cafe Kelimelik” lig turnuvası maçı olduğu rakibe söylenmelidir. Oynanmış oyunlarda “ben turnuva maçı olduğunu bilmiyordum, rast gele oyun olarak oynadım” mazereti geçersizdir.
3-      Turnuvaya katılan tüm oyuncular iyi niyet göstermelidir. Daveti gönderen veya daveti kabul eden oyuncular karşılıklı olarak müsabaka başında“selam-merhaba” “başarı-bol şans”, müsabaka sonunda ”tebrik-teşekkür” ”iyi günler-iyi akşamlar”  gibi insani ve vicdani değerler içeren sözleri centilmence söylemelidir. Bu müsabakalar oyundur lütfen birbirimizi kıracak sözlerden ve davranışlardan KESİNLİKLE uzak duralım.
4-      Herhangi bir maç hakkında şikayet gelirse o maç üzerinde yönetim inceleme yapma hakkına sahiptir. Lütfen turnuva devam ederken maç sonuçlarınızın ekranlarını saklı tutulmasına özen gösterelim.
5-      Oyun tarafından kabul edilen "sakıncalı" kelimelerin, oynadığımız rakibin cinsiyetine göre "ahlak kuralları" çerçevesinde yazılmamasına dikkat edilmesi vicdani ve insani bir sorumluluktur.
SÜRE KURALI
1-     Her Ay için sezon takvimi ,ilgili sezon paylaşımı altında belirtilecektir. (Güncelleme25-11-2018) (Eski kural 1-Her Ayın 15 ine kadar bütün oyunlar açılmalı ve en geç 17 inde lig maçları bitirilmelidir.)
Tüm oyuncular turnuva takvimine UYMAKLA yükümlüdür, takvimi aksatan kimse oyunlardan ELENİR. Şampiyonluk için eleme maçlarının tur süreleri ayrı bir takvimde ilan edilir. 
2-      Maç başlangıcında rakipler karşılıklı müsait olacakları zamanı ve hamle süre esnekliği konusunu açıkça belirlemelidir. Karşılıklı uzlaşma olmayan her maçta hamle süresi KESİNLİKLE 4 dakika 59 saniye olarak belirlenmiştir.
3-   Esnek  anlaşması  yapılan karşılaşmalarda maksimum bekeme süresi 15 saatir.15 saat hamle yapmayan taraf hükmen kaybeder, skor aşağıda belirtilen duruma göre işlenir.
a)Eğer lig aşamasında süre ihlali yapılırsa maçın skoru 100-0 olarak aleyhine işlenir.
b)Eğer eleme turlarında süre ihlali yapılırsa maçın skoru 50-0 olarak eleyhine işlenir. Eleme maçları 2.maç veya daha fazla olarak oynandığı dikkate alınarak, aleyhe işlenen skor ilgili maç için geçerli olup varsa diğer diğer maçları kapsamaz. Varsa Diğer maçlar oynanır ve toplam averaj buna göre belirlenir..(Güncelleme25-11-2018) (Eski kural 3-12 saat hamle yapmayan taraf hükmen mağlup sayılır ve skor 100-0 aleyhine  işlenir.Lig ve Eleme turları i.in bu  süre kuralı geçerlidir. Oyun davetleri kesinlikle 12 saat veya 72 saat atılmalıdır.)
4-      Hamleler arası maksimum bekleme süresi 4 dakika 59 saniyedir ve bu kural en fazla 2 defa ihlal edilebilir.  Birinci ihlalde rakibi süre ihlali yaptığı konusunda uyarma mecburiyeti vardır. (3 adet 5 dakika ve üstü gösteren ekran fotosu ile yönetime müracaat edilmesi halinde skor  Süre Kuralı 3a/b’ye göre işlenir (Güncelleme25-11-2018) (Eski kural ilgili kısım: skor hükmen 100-0  işlenir.)Rakibinizle esnek oyun olarak anlaşmış iseniz, süre kuralları yok hükmünde olup(Kural 3a/b hariç), olası anlaşmazlık durumunda şikâyet hakkınız yoktur.
5-      Eleme maçların da, ilk hamle kuralı vardır. Her iki maçta da oyuna başlama hakkı aynı oyuncuya denk gelmiş ise 2. oyunda ilk oyuna başlayan pas geçmek zorundadır pas geçmez de oyuna devam ederse ve sonra hatırlanırsa oyun yeniden açılır. Eğer devam edilirse hatalı olan oyuncudan 50 puan kesme cezası uygulanır.
6-      Oyun bittikten sonra yapılacak süre ihlali şikâyeti yok hükmündedir. Dolayısıyla şikayet edecek oyuncu oyuna devam etmemeli, rakibini bilgilendirdikten sonra yönetime başvurmalıdır.
7-      Oyun davetleri kesinlikler 72 saat olarak atılmalıdır. 72 saat altı istek atılıp kabul edilen oyunlar geçerlidir,fakat süre kendiliğinden dolup oyunun bitmesi durumunda 15-saat kuralı aşılmış gibi işlem görür ve oyunu kaybedene  Kural-3 a/b uygulanır. .(Ekleme 25-11-2018) 

TESLİM KURALI
1-      Teslim olmak ceza sebebidir, devam eden turnuva maçında skor teslim olan oyuncunun aleyhine, +100 puan ilave edilir. Aynı turnuvada üçten fazla teslim olan oyuncu bir sonraki turnuvaya KABUL EDİLMEZ.
2-      Gönderilen davetleri açma tarihine kadar rakiplerinin davet isteğine cevap vermeyen oyuncular teslim edilmiş kabul edilir ve 100-0 hükmen mağlup sayılır. 
3-     Turnuva başlangıcından sonra turnuvadan çekilen oyuncunun tüm maçları (oynanmış ve oynanmamış) 0-100 hükmen aleyhine girilir.
SKOR BİLDİRİMİ  
1-   Skor bildirimi galip oyuncunun yükümlüğündedir.
2-       Skor bildirimleri; kazanan oyuncu tarafından sayfada turnuva başladı görseli altında,Lig İsmi-Grup İsmi-Maç Kodu-Rakip İsmi ve Sonuç şeklinde ilgili Lig duyurusunun altına yorum olarak (Örnek:  A grubu 2 nolu maç Yıldırım Elif Azra (onur’lu adam) 365 - 320 Nurettin Tuncer (kaptan71) lehime sonuçlanmıştır) şeklin de sonuç bildirilmelidir. Teslim olma ve diğer hükmen galibiyetlerde ekran fotosu alınması gerekmektedir.
3-      Skor bildirim saati geçtikten sonra yapılan bildirimler dikkate alınmaz, maçlar oynanmamış kabul edilir.

Önemli Hatırlatma:
1-Yukarda değişiklik yapılan (sarı ile belirtilen)maddeler, o tarihlerde devam eden turnuvaları kapsamaz ,devam eden sonraki aylarda ki turnuvalar için uygulanır.
2-Olası anlaşmazlık durumunda yukarı yazılı maddelerce çözüm üretilmeyen oyunlar için son karar spontane yönetimindir.
3-Spontane yönetimi, ihtiyaç duyulması halinde  yukarıdaki maddelerde değişiklik yapma haklını saklı tutar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz veya Öneriniz varsa burdan yazabilirisiniz. Sorun Varsa Çözüm İçin Size En Kısa Sürede Geri Dönülecektir. Anlayışınız için Teşekkürler

 
Spontane "Cafe Kelimelik"
Kapalı Grup · 396 üye
Gruba Katıl
Grubumuzun uzun uzun yazılmış ve despotizm kokan bir açıklaması bulunmuyor ;) Kelimelik oyunu turnuvaları düzenlenen ve anlık ruh hallerine bağlı payl...
 

Popüler Yazılar

En Son Yayınlanan

Okumadan Geçmeyin

Yeni Başlayanlar için Kelimelik Turnuvaları

Yeni Başlayanlar için Kelimelik Turnuvaları(bracketcloud takip sistemi ile) Facebook da kelimelik  severler için turnuva düzenlenmekte ve ...